2019-06-27

A. Maldeikienė ragina tautą varžytis dėl smegenų, o ne talijos

 „Esu absoliučiai laiminga ir tinkamo svorio savo amžiaus moteris“, – į  feisbuke pratrūkusio politiko Marko Adamo Haroldo pastabas dėl figūros viešai atsakė ekonomistė  Aušra Maldeikienė. – Dietos nesilaikysiu, nes nematau jokio reikalo — ir taip valgau nedaug, sveiką maistą, o mėsos vartoju labai nedaug, be to, sportuoju“. Ką gi valgo žinoma šalyje moteris, kaip rūpinasi savo sveikata, skaitykite toliau.

Kadangi feisbuke prasidėjo įdomi diskusija apie Jūsų svorį, mitybos ypatumus ir sveikatą, kurią  sukėlė  Jūsų kolegos Haroldo mintys, norisi paklausti, ar Jūs drįstate ir ar drįstumėte žmogų vertinti vien pagal išvaizdą?

Tai nebuvo diskusija apie mano svorį. Kadangi aš pasiūliau apriboti priėjimą prie alkoholio, jis pasiūlė Maldeikienei apriboti priėjimą prie šaldytuvo (juokiasi). Ir tikrai manęs neužsipuolė. Abu pajuokavome.

 Kadangi tos šmaikščiosios diskusijos ištakos veda prie alkoholio, o Jūs – viena iš tų, kuri siekia apriboti  jo prieinamumą, koks Jūsų požiūris  į  jo vartojimą? O gal Jūs – ir abstinentė?    

Nesu abstinentė. Per metus išgeriu gal 10 butelių vyno. Užaugau nemačiusi geriančių žmonių. Iki šiol atsimenu tėčio frazę: „Alkoholiką pažinsi iš to, kad jo namuose nėra alkoholio. Nes jis neužmigs neišgėręs“. O mano tėvų namuose alkoholio buvo daug, bet nebuvo geriančių. Juk išgersi, kai reikės, – gal po metų, gal po dvejų. Tačiau visiškai nesuprantu, kam tas alkoholis reikalingas degalinėse ir apskritai ant kiekvieno kampo. Juk tai – ne sviestas, ne duona. Be abejo, niekur jokia forma juo neturi būti prekiaujama naktį. Nei parduotuvėse, nei baruose, nei kavinėse. Žmonėms nereikia vietos, kad jie galėtų išgerti naktį. Ir lošimo namuose jokiu būdu negali būti prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Nesu ten buvusi, bet teko domėtis, kad ten jie labai pigūs, todėl žmonės prisigeria, o tada daro dar daugiau nesąmonių. Alkoholis neturi būti jokia forma viešai reklamuojamas. Sakoma, kad jis ir nereklamuojamas. Melagystė! Kodėl tuomet, kol internete skaitau kokį nors straipsnį, tris kartus iškrenta tokia reklama?! Ir paskui tos pačios žiniasklaidos priemonės rašo apie siaubingas avarijas ir baisisi girtais vairuotojais.

Kaip vertinate rūkalių, alkoholio mėgėjų bei turinčiųjų antsvorio sugretinimą? Pavyzdžiui, Sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis jau daug metų kalba apie tai, kad sveikatos draudimo mokesčius reiktų diferencijuoti, siūlydamas šių kategorijų  žmonėms mokėti didesnes įmokas.   

Tegu jis kalba. Tikrai gerbiu D. Kepenį, bet aš, pavyzdžiui, jo nemokau ekonomikos, todėl ne kiekvienas irgi privalo skaičiuoti savo kilogramus ir centimetrus. Pagaliau mirga visur pasižadėjimų, užsibrėžtų tikslų numesti tiek ir tiek svorio, bet  dar niekada negirdėjau, kad kas užsibrėžtų savo smegenis išmatuoti, perskaityti tam tikrą skaičių knygų. Apmaudu, kad Lietuvos knygynai pilni knygų apie kulinariją ir visokią mitybą, iš kurių tik kelios vertos dėmesio. Ir vos viena  kita gilesnė. Ir visai neverčiamos puikios knygos apie naujausias idėjas ir pan.

Visai neseniai feisbuko draugams pasipasakojote, kad mėgstate skaityti prieš miegą. Ar tai – vienintelis laikas paroje, kai galite tuo mėgautis?

Du trečdalius valandų, kurias gyvenu, skaitau. Mano profesija – skaityti ir rašyti knygas. O sveiko proto žmogus, jeigu rašo, tai ir skaito.

O ar pasiimate kada nors į rankas knygą apie sveiką gyvenimo būdą, apskritai – sveikatą?

Taip. Šiuo metu kaip tik skaitau apie visokias mankštas nugarai. Vadinasi „Tigro jausmas“. Man patinka tokios aiškios, suprantamos ir su sveiku protu parašytos knygos. Tik ne visokios apie pozityvumą.

Esate viešai paminėjusi, kad einate į lovą 22 val. Kiek metų turite tokį nusistovėjusį režimą? Ar šventėms darote išimtį?

Esu iš tų, kurie keliasi 5 val. ryto. Tad miegoti einu dešimtą. Ir tai – ne mano nuopelnas. Tiesiog  tokia esu. Labai norėčiau eiti gultis vėliau, filmą pažiūrėti, bet negaliu. Užmingu. Bet mėgstu ryte anksti atsikelti, kai visi dar miega, gerti savo rytinę kavą. Žinoma, norėčiau ir vakare su šeimos nariais, bet užmiegu.

 Tad ir per Naujuosius nesulaukiate vidurnakčio?

Šiemet sugebėjau sulaukti, nors taip nutinka tikrai ne kasmet.

Jau turbūt visa Lietuva žino, kad Aušra Maldeikienė  beveik nevalgo mėsos ir apskritai  renkasi sveiką maistą. Tai ką gi konkrečiai valgote?

Mano šeima iš tiesų nebeperka mėsos, bet nesame vegetarai. Mėsos valgau kokius tris kartus per savaitę, pietaudama mieste.  Negaliu valgyti pieno produktų, kartais išgeriu nebent jogurto. Valgau labai daug daržovių, labai mėgstu košes. O bandelės man tiesiog neskanios. Vietoj jos greičiau suvalgysiu raugintą agurkėlį su silke. Nevalgau netgi duonos, nes jų  gamybai naudojami pieno produktai. Tad labai džiaugiuosi atradusi paprastą juodą duoną. Renkuosi tik tokią. Taigi manau, kad maitinuosi sveikai. Ir nesijaudinu dėl dietų, kad atitikčiau tuos „debiliškus“ kažkieno paskaičiuotus išmatavimus. Taip ir parašykite – „debiliškus“!

O apskritai ar rūpinatės savo sveikata, saugotės, kad neperšaltumėte ir panašiai?

Ne. Neturiu tam laiko, gal todėl ir nesergu (nusijuokia). Tačiau neseniai tikrinausi sveikatą, nes pradėjo kristi svoris. Sunerimau. Nukrito 10 kg, nors  valgau tiek pat. Ir net nebesportuoju šiuo metu, nes tiesiog nebespėju. Bet gydytojai pasakė, kad mano sveikatos būklė tiesiog ideali.

Kur slypi Jūsų sveikatos paslaptis, jeigu net neįtelpate į sveiko žmogaus išoriškai apibrėžtus rėmus?

Nežinau.

Gal tai – Jūsų humoro jausmas?

Gal (nusikvatoja).

Užsiminėte, kad nebesportuojate. O kokia sporto šaka užsiiminėjote ir kiek laiko?

Nuo 30-35 metų užsiiminėjau joga, paskui dariau mankštą jogos pagrindu, paskutiniu metu lankiausi treniruoklių salėje. Dabar visur vaikštau pėsčiomis. Taip pat – ir į darbą. Vaikščiodama galiu labai daug ką apmąstyti. Nebėgioju ir nebėgiosiu. Saugau savo kojas. Nesiruošiu senatvėje sėdėti ratukuose.

 

 

Panašūs straipsniai:

Naudinga

Menas & Kultūra

Menai | Filmai | Užsienyje

Dievas & Visata

Gyvūnai | Gamta | Visata | Žmogus

Sodininkystė

Pavyzdžiai | Patarimai

Maistas

Receptai  | Šalys virtuvėje

Orai Vilniuje

Orai Klaipėdoje

Rekomenduojame