2020-09-26

Natura 2000 apdovanojimai: ieško geriausių saugojimo iniciatyvų

Minint pirmąją saugomų teritorijų tinklo „Natura 2000“ dieną, Europos Komisija paskelbė atranką į 2018 m. apdovanojimus. Jau ketvirtą kartą bus renkami ir pagerbiami geriausi gamtos išsaugojimo pasiekimai, susiję su Europos tinklo „Natura 2000“ saugojamomis teritorijomis.

„Kartu su gamtos veiksmų planu, kuriuo siekiama pagerinti gamtos ir biologinės įvairovės apsaugą Europos Sąjungoje, pagrindinį dėmesį skiriame Sąjungos piliečių, suinteresuotųjų grupių ir bendruomenių įtraukimui į mūsų natūralaus paveldo skatinimą, saugojimą ir tvirtą valdymą.

Tikimės gauti daug įdomių ir įvairių paraiškų, kuriose būtų demonstruojama kaip organizacijos ir pavieniai asmenys dirba kartu, kad išsaugotų mūsų brangų saugomų teritorijų tinklą. Raginu dalyvauti konkurse visus, galinčius papasakoti įdomią istoriją susijusią su „Natura 2000“, – teigia Aplinkos žuvininkystės ir jūrų reikalų komisaras Karmenu Vella.

Pernai nugalėjo latviai

Per pirmus 3 metus „Natura 2000” apdovanojimai sulaukė 339 paraiškų, 69 dalyviai pateko į finalus, kuriuose aukšto lygio vertinimo komisija išrinko 17 nugalėtojų. 2016 m. tarp nugalėtojų pateko ir Latvija, kurios projektas „Nature Concert Hall” iškovojo pirmąją vietą komunikacijos kategorijoje.
2015 m. nugalėtojai iš Vokietijos „Naturefiends” teigia, kad po pergalės sulaukė entuziastingo publikos ir partnerių palaikymo, kurie savo energija padėjo toliau tęsti darbus.
„Organizaciją dažniau kviečia į paskaitas, cituoja straipsniuose ir pranešimuose. Smarkiai išaugo mūsų narių, besidominčių „Natura 2000”, skaičius. Pakilo mūsų organizacijos įvaizdis vyriausybės įstaigų, kitų nevyriausybinių organizacijų, suinteresuotųjų šalių akyse. Išaugo mūsų organizacijos pripažinimas”, – teigia „Naturefriends” atstovas iš Vokietijos.

„Natura 2000“ apdovanojimuose gali dalyvauti bet kokia organizacija ar žmogus, susijęs su „Natura 2000”, įskaitant ir valstybės, savivaldybių institucijas, verslus, nevyriausybines organizacijas, žemių savininkus, švietimo įstaigas ir pavienius asmenis. Paraiškas galima teikti iki 2017 m. rugsėjo. Apdovanojimų ceremonija vyks „Natura 2000” dieną – 2018 m. gegužės 21 d.

Apdovanojimai suskirstyti į 5 kategorijas: apsaugos, socialinės ir ekonominės naudos, komunikacijų, interesų ir suvokimo derinimo, tinklų kūrimo ir tarpvalstybinio bendradarbiavimo bei Europos piliečio apdovanojimas. Pirmą kartą pristatytas 2015 m., Europos piliečio apdovanojimas suteikia galimybę visuomenei balsuoti ir taip išrinkti mėgstamiausią projektą. Ši iniciatyva sulaukė entuziastingo dalyvavimo – 2015 ir 2016 m. buvo atiduota daugiau nei 62 tūkst. balsų.

„Natura 2000“ – tai svarbiausia Europos Sąjungos gamtos ir biologinės įvairovės strategija. Pagal Europos Sąjungos Paukščių ir Buveinių direktyvas įkurtas tinklas visoje Europos Sąjungoje vienija daugiau nei 27 tūkst. sausumos ir jūrų teritorijų bei apima daugiau nei 18 proc. visos Europos Sąjungos žemės ir 6 proc. jūrų plotų. Šio tinklo saugomos teritorijos prisideda ne tik prie biologinės įvairovės, bet ir Europos Sąjungos BVP.

Tokios ekosistemų paslaugos, kaip anglies saugojimas, vandens valymas, augalų apdulkinimas ir turizmas – prie BVP prisideda nuo 1,7 ir 2,5 proc.

Europos Komisija neseniai priėmė naują veiksmų planą, kuris skirtas paspartinti Buveinių ir Paukščių direktyvų įgyvendinimą. Iš 15 žingsnių, kurie turi būti įgyvendinti iki 2019 m., susidedančiu veiksmų planu siekiama pagerinti šių sričių valdymą sujungiant gamtos apsaugos ir socialines-ekonomines veiklas, įtraukiant šalių valdžios institucijas, suinteresuotąsias šalis ir jaunus žmones. 

 

 

 

Panašūs straipsniai:

Naudinga

Menas & Kultūra

Menai | Filmai | Užsienyje

Dievas & Visata

Gyvūnai | Gamta | Visata | Žmogus

Sodininkystė

Pavyzdžiai | Patarimai

Maistas

Receptai  | Šalys virtuvėje

Orai Vilniuje

Orai Klaipėdoje

Rekomenduojame